Opublikowany przez: monika.g 2019-06-19 23:53:17
Autor zdjęcia/źródło: Śpisz przy włączonym wentylatorze @ freepik.com
Nie każdy może sobie pozwolić na klimatyzację, więc w czasie upałów większość z nas chłodzi się za pomocą wentylatorów. Wprawdzie wentylator nie jest w stanie obniżyć temperatury powietrza w pomieszczeniu tak jak klimatyzacja, ale wystarczy, że wprawia je w ruch i już odczuwamy znaczną ulgę w czasie upałów przekraczających 30 st. C. Niestety w nocy wcale nie robi się dużo chłodniej, bo temperatura nadal jest dość wysoka, a nagrzane mury domu oddają ciepło nagromadzone przez cały dzień. Nie zastanawiając się wiele zostawiasz więc wentylator włączony również na noc. To może mieć poważne konsekwencje dla Twojego zdrowia.
Wentylator porusza powietrze w całym pomieszczeniu, a więc również w miejscach gdzie gromadzi się kurz. Jest on w ten sposób roznoszony po całym pomieszczeniu i wdychany przez nas. Dodatkowo jeśli wentylatora używasz kolejny sezon to zapewne zapominasz o wyczyszczeniu go przed użyciem. Nagromadzony na nim kurz i pył również unosi się w powietrzu, które wdychasz. Jest to szczególnie niebezpieczne dla alergików i astmatyków, a nawet u zdrowych osób może prowadzić do wystąpienia uciążliwego kataru i kaszlu. Roztocza mogą przyczyniać się również do problemów z zatokami. Nawet po jednej nocy przy włączonym wentylatorze możesz więc obudzić się z zatkanym nosem oraz bólem głowy i zatok.
Wentylator również wysusza powietrze co powoduje wysuszenie śluzówek oczu, ponieważ wiele osób śpi z lekko uchylonymi powiekami. Powoduje też suchość nosa, co prowadzi do wzmożonego wytwarzania śluzu, aby go nawilżyć i objawia się katarem. Suche powietrze nie pozostaje również obojętne dla skóry, która staje się delikatna i podatna na uszkodzenia.
Chłodne powietrze z wentylatora skierowane bezpośrednio na ciało w czasie snu może również powodować sztywność, napięcie i skurcze mięśni. W nocy organizm człowieka pracuje inaczej niż w ciągu dnia. W czasie snu wszystkie procesy są spowolnione, pozostajemy w bezruchu, obniża się również temperatura ciała. Organizm przechodzi w tryb oszczędnościowy, aby mieć możliwość się zregenerować. W nocy ciało jest rozluźnione, a chłodne powietrze wentylatora powoduje niepotrzebne napięcie, co nie pozwala na prawidłowy wypoczynek.
ZOBACZ TAKŻE:
Uwaga na upały - udar cieplny nie tylko na słońcu!>>
Ekspert radzi: Co pić w upał? PRZEPISY na zdrowe napoje na lato!>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.